Suurbritannia

Avalduse esitamine Suurbritannia ülikoolidesse toimub läbi UCAS süsteemi. Sul on võimalus ühe taotlusega kandideerida viite erinevasse ülikooli.

TAOTLUS

Ülikooli taotlus koosneb viiest osast: sinu detailandmed, senine haridus, töökogemused, personal statement ja soovituskiri.

Haridus – sinu hariduse ja olemasolevate hinnete põhjal vaadatakse sinu nn. akadeemilist tausta. Kas sul on vajalik baasharidus, et ülikoolis hakkama saada? Kas sinu hinded demonstreerivad töökust ja indu?

Töökogemus – töökogemust küsitakse selleks, et selgitada võimlikke auke sinu haridustees. Näiteks, õppima soovivad minna ka natukene vanemad noored, kes on näiteks pärast keskkooli lõpetamist vahepealsete aastate jooksul töötanud.

Lisaks demonstreerib omandatud töökogemused sinu küpsust ja püüdlikkust ning oskust kooli kõrvalt lisakohustusi täita.

Kõige parem on, kui sa oled omandanud kogemusi seoses oma ainega. See näitab, et oled pühendunud oma ainele ning sul on tõesti soov sellel alal areneda. Kuid ära muretse, kui sul seda ei ole! Enamikel kooli lõpetanutel puuduvad ainega seotud kogemused ning peamiselt kirjutatakse sellesse ossa näiteks mõni suvetöö pubis või kohvikus.

Pane tähele, et töökogemuse alla kuulub ainult tasustatud töö. Oma vabatahtlikke kogemusi saad demonstreerida personal statement’is.

Personal Statement on 4000 karakterit pikk (umbes 500 sõna) kirjatükk, kus saad selgitada oma põhjuseid kandideerimiseks sellele kursusele, miks sa oled sobiv ning millised sinu oskused ja kogemused teevad just sinust sobiva kandidaadi.

Personal Statement on sinu koht särada- demonstreerida oma kirge, huvi ja oskusi. Sinu eesmärk on veenda vastuvõtukomisjoni (peamiselt sinu tulevased professorid), et just sina oled see õpilane, keda nemad õpetada tahavad.

Soovituskiri –  Soovituskirja peab kirjutama mõni sinu õpetaja, professionaal või tööandja. Meie soovitame kasutada mõne õpetaja abi, sest tema saab just sinu akadeemilisi oskusi hinnata.

Leia omale õpetaja, kes tunneb sind hästi ja kes on nõus sulle soovituskirja kirjutama. Oma taotlusesse pead kirjutama selle õpetaja emaili ja siis võtab UCAS temaga emaili teel ühendust, et ta saaks oma soovituskirja iseseisvalt esitada.

Siis on sul on jäänud veel maksta UCASe tasu, mis on mitmesse ülikooli kandideerimise korral £23. Kui sa soovid ainult ühte ülikooli kandideerida, siis on tasu £12.

Siis saadetakse sinu taotlus ülikoolidesse.

TULEMUSTE TEADASAAMINE

Taotluse kätte saades otsustab ülikool kas nad pakuvad sulle kohta või mitte. Pane tähele, et mõned ülikoolid soovivad sind enne oma otsuse tegemist ka intervjuule kutsuda.

Ülikooli annab oma otsusest teada kolmel viisil:

Unconditional offer sa oled ülikoolis sees ja sa ei pea mingeid kindlaid tulemusi saavutama. Õnnitlused!

Conditional offer ülikoolile sa põhimõtteliselt meeldid, kuid nad tahavad olla kindlad sinu võimetes ning seavad sulle tingimuseks mingid kindlad eksamitulemused või hinded. Näiteks, ülikool võib öelda, et pead kolm riigieksamit vähemalt 85 punktile tegema, siis oled sees. Kui sa seda ei saavuta, siis tasub kindlasti ülikooliga suhelda. Äkki nad tahavad sind ikkagi, kuid ole valmis, et vastus võib olla negatiivne. Igatahes tasub proovida!

Unsuccessful application ülikool ei soovi sind. Konkurents on tihe ning sellel korral sa lihtsalt ei osutunud valituks. (Ära võta isiklikult!)

MIS EDASI?

Oma unconditional ja conditional offer’itest valid välja oma esmase valiku ja tagavaravariandi.

See on selleks, et juhuks kui sinu esimene ülikool pakkus sulle conditional offer‘i ja sa ei saavuta neid tulemusi, kuid tagavara ülikooli tulemused saavutasid või said neilt unconditional offer’i siis on sul võimalus võtta vastu tagavaraülikooli pakkumine.

Juhuks kui sa ei saanud mitte üheltki omaltpooolt valitud ülikoolilt pakkumist või sinu tulemused ei vasta ühegi ülikooli seatule siis on veel võimalus teha läbi clearing.

Clearing võimaldab sul vaadata millistel kursustel erinevates ülikoolides on veel vabu kohti ning siis esitada oma taotlus nendele vabadele kohtadele.

UCAS’e süsteem võib tunduda alguses natukene keeruline, kuid selleks me pakumegi sulle abikäe! Me tahame, et sa saaksid sisse oma soovitud ülikooli ja saavutaksid oma unistused! Meie oleme selle läbi teinud ning seega saame sulle igati nõu ja jõuga abiks olla!

TÄHTSAD KUUPÄEVAD:

Oxford ja Cambridge (Oxbridge) taotluse esitamise tähtaeg on 15. oktoober.

Taotluse saad esitada ainult kas Oxfordi või Cambridge, aga mitte mõlemasse korraga.

Pane tähele, et Oxbridge puhul on taotlusprotesess keerulisem ning põhjalikum ning kui sul on see plaanis siis võta meiega juba varakult ühendust.

Kõikide muude ülikoolide puhul on 15. jaanuar.

KUIDAS SAAME MEIE SIND AIDATA?

Enne kui sa meie eriti toredate mentorite poole pöördud, palun mõtle järgnevale:

1. Mõtle välja, mida sa õppida tahad ja uuri kas seda on võimalus teha UK ülikoolides.

Suurbritannias pakutavate kursuste ja ülikoolide kohta leiad informatsiooni UCAS‘est.

Undergraduate kursused pakuvad bakalauruse kraadi, postgraduate all mõistetatakse magistri ja doktoriõpinguid.

2. Oled leidnud omale sobiva kursuse?

Nüüd vaata, millised on selle kursuse keeletesti tingimused ning milliseid õppetulemusi nad ootavad sinult.

Keeleteste on mitmesuguseid ning veendu, et plaanid teha keeletesti, mida sinu poolt välja valitud ülikoolid aksepteerivad.

Suurbritannia ülikoolide puhul on kõige enam levinum IELTS akadeemiline keeletest. Seda saab Eestis sooritada. Täpsema informatsiooni leiad siit:

TLÜ Keelekeskus

IELTS

Üleüldiselt soovitame keeletesti enne ülikooli taotluse tegemist sooritada. Nii on kindlam, et mingeid ebameeldivaid üllatusi ei tule.

Lisaks on hea endale selgeks teha, milliseid hindeid sult ülikool ootab. Tihti puudub ülikooli kodulehel täpne informatsioon, et millised on Eesti lõputunnistuse põhjal miinimum tingimused. Sellisel juhul saada julgesti kiri ülikooli ning uuri, mis on sinu poolt valitud kursuse hinnete lävi.

Nii tead, et milliseid pingutusi sul veel vaja teha ning ka millistesse ülikoolidesse on sul suurem šanss sisse saada.

Mõtle- kas sul on võimalus veel tegeleda mingi vabatahtliku tööga või hobiga, mis seostub sinu kursusega? Võibolla on sul võimalus veel töökogemusi omandada?

Kui jah, siis kindlasti laienda oma oskuste ja teadmiste ringi.

3. Kursus valitud? Jep.

Umbes selge, mis ülikoolidesse tahad minna? Mhm.

Keeletesti tulemus? Olemas.

Suurepärane!

Nüüdseks oled otsustanud, mida sa õppida tahad ja ka umbkaudu tead, et millistes ülikoolides on seda võimalik seda teha. Lisaks tõestasid, et oskad keelt ka piisavalt hästi, et ülikoolis hakkama saada.

Nüüd pead asuma oma UCASe ülikoolitaotlust koostama ja siin saame hakkata MEIE sind aitama.

Täida ära meie poolt koostatud ankeet ning lisa juurde CV. Me oleme spetsiaalselt selle ankeedi koostanud tuginedes Personal Statement’i sisule. Sinu poolt kirjutatu on alus sinu Personal Statementi koostamisele.

4. Sinu ankeedi põhjal määrame sulle mentori, kes aitab nõu ja jõuga sul oma ülikooli taotlus kokku panna ning üleüldiselt on valmis hea meelega vastama sinu kõiksugustele muudele küsimustele, muredele ja rõõmudele.

Õnn kaasa!